יום שני, 21 באוגוסט 2017

סרטן העורהיכרות עם הגורמים השונים של סרטן העור יכולה לסייע לאבחון מוקדם ולריפוי יעיל. ברוב המקרים ניתן לזהות את התפתחות הסרטן בשלבים שונים רק לאחר בדיקה מקיפה ויסודית של רופא עור, אך יש מצבים שבהם מופיעים תסמינים על העור. היכרות עם התסמינים האלה חשובה גם היא לטובת התמודדות עם הסרטן ומניעת מצבים בלתי הפיכים. כמו כן, רצוי לדעת מי נמצא בקבוצת הסיכון ולקחת בחשבון שישראל היא מדינה שבה אחוז גבוה לחלות בסרטן העור.

בראש ובראשונה, הגורם העיקרי של התפתחות סרטן העור הוא חשיפה לקרני ה-UV של השמש. קרניים אולטרא סגולות שמגיעות מהשמש חושפות את העור לנזקים ועלולות לגרום להתפתחות סרטן. הבעיה היא שמדובר בקרניים שהן בלתי נראות וחלק מהאנרגיה של השמש, לכן לא כולם מודעים לסכנה שלהן. בנוסף, הקרניים עלולות לגרום לכוויות בעור והן משפיעות בעיקר על אנשים שמרבים לעסוק בפעילויות בחוץ או על תושבי מדינות חמות כמו ישראל.

מה הקשר בין צבע העור לבין מחלת הסרטן?
גורם סיכון נוסף לסרטן עלול להיות עור בהיר. אנשים בהירי עור, כמו למשל גברים ונשים ג'ינג'ים או זהובי שיער, חשופים למחלה ממאירה לעומת אנשים בעלי עור כהה. ההסבר לכך קשר לפיגמנט העור מלנין שאמור להגן מפני השפעת השמש. היות והמלנין קיים בדרגות פחותות אצל אנשים בעלי עור בהיר, הם חשופים לסכנה של התפתחות סרטן. 

בנוסף, יש לזכור שסרטן העור מופיע בדרך כלל אצל אנשים מעל גיל 50. בהקשר הזה יש לציין גורמי סיכון לא פחות קריטיים כמו נטייה משפחתית, פגיעה במערכת החיסון של הגוף בגלל סיבות שלא קשורות ישירות לסרטן, חשיפה לחומרים כימיים או רדיואקטיביים בעבודה שוטפת ועוד. 


אין תגובות:

פרסום תגובה